Seks

Jak pozbyć się nadwagi i odzyskać sprawność seksualną?

To, ile ważymy, nie pozostaje bez wpływu na naszą aktywność seksualną. Nie oznacza to, że tylko wyjątkowo szczupli ludzie mają ochotę na seks. Trudno jednak nie zgodzić się również z tym, że nadwaga obniża zarówno libido, jak i pewność siebie. Pozbycie się jej jest znakomitym posunięciem tak z uwagi na nasze zdrowie, jak i urodę. Może przy tym poprawić nasze życie seksualne.

Dlaczego nadwaga i problemy z libido tak często idą ze sobą w parze?

Naukowcy pytani o związki, jakie można zaobserwować pomiędzy nadwagą i brakiem ochoty na seks, zwracają uwagę przede wszystkim na problemy ze zdrowiem, które mogą być konsekwencją nadmiaru kilogramów. Tu najczęściej wspomina się o problemach z krążeniem, choć z pewnością sporym wyzwaniem jest również obciążenie serca oraz typowe dla wielu osób otyłych nadciśnienie. Nadwaga nie wpływa też korzystnie na kondycję fizyczną. Osoby, które muszą dźwigać dodatkowe kilogramy szybko się męczą, mają problemy z oddychaniem, częściej też odczuwają bóle stawowo-mięśniowe. Dolegliwości te sprawiają, że perspektywa sypialnianych igraszek nie jest wcale aż tak kusząca, jak początkowo mogłoby się wydawać.

Warto jednak pamiętać, że związki nadwagi i niższego popędu seksualnego istnieją także w sferze psychicznej. Osoby mające problemy ze zbiciem wagi zwykle są świadome tego, że ich wygląd jest daleki od tego, co uważa się za stan najbardziej pożądany. Nie są atrakcyjne da samych siebie, wydaje się im więc, że także partner ma problem z obcowaniem z nimi. Krytycyzm wobec siebie i negatywne nastawienie do świata sprawiają, że nawet kochająca osoba czasem nie ma już ochoty na przypominanie partnerowi, że dla niej nadal jest on atrakcyjny.

Jak zacząć walkę?

Pozbycie się nadwagi nie jest proste. Trudno przecież zakładać, że wszystkie osoby zaliczające niepowodzenia w tym zakresie mają słabą wolę. Wśród tych, które nie potrafią pozbyć się nadmiaru kilogramów nie brakuje przecież osób ambitnych, odnoszących sukcesy w wielu sferach życia. Jakie działania podjąć zatem, jeśli chcemy, aby nasza walka zakończyła się powodzeniem? Najskuteczniejszym sposobem wydaje się w tym kontekście podchodzenie do problemów z nadwagą w sposób kompleksowy.

Często można usłyszeć o osobach, które zaczynają odchudzanie od wcielenia w życie drakońskiej diety. Osoby te nie kwestionują znaczenia, jakie w utracie kilogramów ma aktywność fizyczna, zapewniają jednak, że zaczną koncentrować się na niej wtedy, gdy dieta przyniesie już pewne rezultaty. Mają zresztą mocny argument – trudno przecież nie zgodzić się z tym, że w momencie, w którym to nastąpi, łatwiej będzie sprostać wysiłkowi fizycznemu. Niestety, właśnie brak chęci do podejmowania kilku działań w tym samym czasie, najczęściej sprawia, że odchudzanie kończy się niepowodzeniem. Kilogramy nie spadają tak szybko, jak wynikałoby to z zapewnień twórców diety, a osoby, które wcielają ją w życie coraz bardziej się zniechęcają. Czas więc postanowić sobie, że zmiana nawyków żywieniowych będzie tożsama z zerwaniem z siedzącym trybem życia. Pozwoli to na szybsze gubienie nadwagi i sprawi, że seks także stanie się miłą perspektywą.

Zobacz