Seks

Powody przez które nie mamy ochoty na seks

Wzrosty i spadki libido to zupełnie naturalne zjawisko. Czasami ochota na seks jest większa niż zwykle, a czasem niemal zupełnie jej nie ma. Jeśli spadek libido jest trwały i znaczący, zaczynamy się jednak zastanawiać, co go spowodowało. Przyczyn może być bardzo wiele, od prostych kwestii, takie jak codzienne przyzwyczajenia i odżywianie, aż po poważne problemy zdrowotne, wymagające konsultacji z lekarzem.

Problemy zdrowotne

Częste powody, przez które nie mamy ochoty na seks, to powody natury zdrowotnej. Winowajcą bywa tu nadciśnienie tętnicze, choroba bardzo rozpowszechniona w naszym społeczeństwie. Problemy z krążeniem sprawiają, że cierpi także wydolność seksualna i chęć uprawiania seksu. Kolejnym odpowiedzialnym za spadek libido zaburzeniem jest cukrzyca. Bardzo często winna jest też duża nadwaga czy otyłość, a także brak sprawności fizycznej lub problemy z układem ruchu. Poważny problem stanowi także depresja lub przejściowe stany depresyjne. Złe samopoczucie, spadek energii, smutek czy lęk to uczucia, które nie wróżą udanego pożycia seksualnego. Co więcej, na spadek libido wpływają także niektóre leki - na przykład wiele typów antydepresantów, beta blokerów, leków przeciwhistaminowych i przeciwdrgawkowych, a także leki na przerost prostaty. O skutkach ubocznych należy porozmawiać z lekarzem - nigdy nie odstawiamy leków na własną rękę!

Problemy hormonalne

Mniejszy poziom testosteronu u mężczyzny to także mniejsza ochota na seks. Warto zmierzyć poziom testosteronu we krwi - spadek poniżej 15 nmol/l może wiązać się już z silnie odczuwalnym obniżeniem libido. Oczywiście nadmiar testosteronu także nie służy udanemu życiu łóżkowemu, co więcej, wpływa negatywnie na wiele innych aspektów życia i zdrowia. Warto skonsultować się z lekarzem i wyrównać poziom hormonów.

Przemęczenie i stres

Żyjemy w ciągłym stresie, presji, przemęczeniu. To nie pozostaje bez wpływu na ochotę na uprawianie seksu. Zmęczeni po pracy lub z głową ciągle w obowiązkach i zobowiązaniach, nie jesteśmy w stanie podniecić się i czerpać przyjemności z kontaktów seksualnych. Warto przemyśleć swój tryb życia i zacząć wprowadzać w nim stopniowe zmiany. Na początek szczególnie ważne będzie dodanie do diety większych ilości warzyw i owoców, a wyłączenie z niej produktów mocno przetworzonych i słodyczy. Zdecydowanie warto wprowadzić regularny ruch, który sprawia przyjemność i przynosi radość, a także znaleźć czas na odpoczynek.

Brak satysfakcji z życia seksualnego

Często bagatelizowaną przyczyną, dla której nie mamy ochoty uprawiać seksu, jest brak satysfakcji i komunikacji z partnerką lub partnerem. Jeśli seks wydaje nam się nudny i przewidywalny, a nasze fantazje i potrzeby pozostają nawet poza sferą rozmowy, trudno mówić o satysfakcji. Warto porozmawiać z drugą stroną szczerze, postarać się coś zmienić, zadbać o siebie wzajemnie. Jeśli to nie jest możliwe lub zdaje się nie przynosić poprawy, pozostaje wizyta u specjalisty seksuologa. Dbałość o własny komfort i udane życie seksualne to nic wstydliwego!

Zobacz