Impotencja

Impotencja u młodych ludzi i jej przyczyny

Czy problemy z potencją są charakterystyczne wyłącznie dla mężczyzn w podeszłym wieku? Choć wiele osób chciałoby w to wierzyć, naukowcy nie mają wątpliwości, co do tego, że mamy do czynienia ze zdecydowanie bardziej złożonym problemem. Trudności z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu pojawiają się także u ludzi młodych. Jeśli mają jednorazowy charakter, można być spokojnym, z pewnością bowiem nie wpłyną niekorzystnie na satysfakcję z życia seksualnego. Jeśli się jednak powtarzają, poświęcenie im uwagi to jedyne rozsądne podejście do generowanego przez nie problemu.

Gdy winna jest psychika

Bardzo często na jakość naszego życia seksualnego wpływa przede wszystkim to, co dzieje się w naszej głowie. Lekarze są tego świadomi, często mówią więc o pierwotnych i wtórnych psychogennych zaburzeniach wzwodu. Te pierwsze pojawiają się już na etapie inicjacji seksualnej i potem utrzymują się. Wtórne są nabyte, występują jednak na tyle często, że stają się poważnym problemem.

Co ciekawe, zaburzenia pierwotne oraz wtórne często mają wspólne korzenie. Młodzi ludzie są pełni obaw i zwykle nie są tak przebojowi, jak ich postrzegamy. W sypialni boją się nie tylko własnego braku doświadczenia. Problemy z potencją mogą być również konsekwencją kompleksów, z którymi nie umieją sobie poradzić, a także skutkiem obawy o zdrowie fizyczne. Nie pomaga tu zwłaszcza edukacja seksualna stojąca na dość niskim poziomie. Osoby czerpiące wiedzę na jej temat przede wszystkim z Internetu, często podświadomie boją się zbliżenia płciowego postrzegając je jako akt, który może doprowadzić do zarażenia się wirusem HIV lub chorobą weneryczną.

W osiągnięciu satysfakcji w sypialni nie pomagają też niskie poczucie własnej wartości, obniżona samoocena i problemy z partnerem. Te mogą mieć źródła poza sferą seksualną, jest jednak bardziej niż pewne, że i na niej będą się odbijać. Niejednokrotnie młodzi ludzie nie radzą sobie również z przewlekłym stresem. Są nastawieni na rywalizację nie tylko w szkole i na studiach, ale również w pracy. Nieustannie musza udowadniać, że są lepsi niż inni, psychika zaś nie jest na to gotowa.

Gdy winny jest stan zdrowia

Czy każdy problem ze wzwodem występujący u młodego mężczyzny ma podłoże psychiczne? Okazuje się, że wcale nie musi tak być. Impotencja u młodych ludzi często jest spowodowana tym, że ich organizmy nie funkcjonują tak, jak powinny. Bardzo często to nieodpowiednia dieta sprawia, że mężczyzna nie sprawdza się w łóżku, organizm nie radzi sobie bowiem najlepiej ani z nadmiarem tłuszczów, ani cukrów prostych. Potencja idzie też w parze ze stronieniem od używek. Problemy z nią często pojawiają się jako konsekwencja nadużywania alkoholu, okazuje się jednak, że nie są obce także tym osobom, które palą papierosy. Potencji nie sprzyja przy tym zarówno bezsenność, jak i nieregularny sen, a przecież wiele osób nie przywiązuje do niego właściwej wagi. Nie można też zapominać o tym, że impotencja może sygnalizować poważne choroby takie, jak miażdżyca, cukrzyca i nadciśnienie.

 

Zobacz